Hirdetés

2021.09.28. 23:27

Vízkivételi mű épült a Dráván

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság konzorciuma bonyolítja le a „Vízvisszatartás és tájhasználat-váltás tervezése az Ős-Dráva Programban” elnevezésű, nagy jelentőségű vízügyi beruházást. A projekt 13,42 milliárd Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból valósul meg a Széchenyi 2020 – Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében.

Vízkivételi mű gépház Fotó: Aquaprofit Zrt.

Fotó: Aquaprofit Zrt.

A KEHOP-1.3.0-15-2016-00014 jelzőszámú projekt terület vízfolyásainak, vizes élőhelyeinek ökológiai vízpótlását a Drávagárdony közelében épített vízkivételi mű biztosítja. Az 5 m³/s nagyságú vízmennyiség – a távlatban 6 m³/s – kiemelésére alkalmas vízkivételi mű a Dráva bal partján, a 141,6 fkm szelvényben létesült Drávagárdony külterületén. A telep lakott területtől távol, a Dráva északi partján, a folyó kanyarulatának külső ívén valósult meg.

A vízkivételi mű telepítésénél, valamint a szivattyúk hidraulikai üzemének meghatározásánál az alábbi mértékadó Dráva vízszintek lettek figyelembe véve: LKV: 94,64 m B.f.; LNV: 102.32 m B.f.; MÁSZ: 102,50 m B.f.

A vízkivételi mű telepe sík területen létesült az ártéri erdősáv vonalában. A kerítéssel körbevett terület mérete 63 × 39 m. A területen belül található a vízkivételi műtárgy és kiszolgáló létesítményei (konténer raktár, konténer-trafó, konténerbe telepített kapcsolóhelyiség), valamint a telepen belüli belső út. A telep kiszolgáláshoz új út épült.

Vízkivételi mű gépház Fotó: Aquaprofit Zrt.

A műtárgy part felőli részén valósult meg a monolit vasbeton szerkezetű gépház, mely a három (távlatban négy) szivattyúhoz tartozó kollektor-vezetékek és szerelvényeik elhelyezésére, kezelésére szolgál.

A gépház alaprajzi belmérete 10,15 × 12,10 m, belmagassága kb. 3,6 m. Zárófödémén négy gépleadó nyílás (5,00 × 2,00 m) és két lebúvó nyílás (0,80 × 1,60 m) készül, ez utóbbi kisebb terjedelmű eszközök lejuttatására is alkalmas. A gépházhoz alulról csatlakozó szívóaknákba 0,4 bar alsó víznyomásnak ellenálló fedlappal lezárható nyíláson át lehet lejutni.

Gépleadó nyílások a gépház tetején, háttérben a kapcsoló és a trafó konténerek Fotó: Aquaprofit Zrt.

A géptér a szivattyúk kollektor csöveinek és zárainak befogadására szolgál. Az 5m³/s vízmennyiséget a vízkivételi műtárgyban beépített, DN 1000 névleges méretű állóhengeres patronokban elhelyezett, 3 db 300 kW teljesítményű függőleges tengelyű, fél axiális átömlésű, frekvenciaváltóval ellátott propeller szivattyú együttes üzeme biztosítja.

A kezdeti – 3 gépegységes – kiépítésnél a telep vízszállítási kapacitása Q = 1000 l/s ÷ 6300 l/s között változhat, míg a távlati vízszállítási kapacitás Q = 1000 l/s ÷ 7800 l/s mennyiségi értékek között változtatható, az üzemelő gépek számától, fordulatszámától, és természetesen szívóoldali vízszinttől – a Dráva folyó vízszintjétől – függően.

A Vízkivételi mű bevezető csatornája Fotó: Aquaprofit Zrt.

A gépházhoz alulról négy, egyenként 3,00 × 2,40 m alapterületű, 6,90 m mély szívóakna csatlakozik. Az aknák alul 1,80 m magas, teljes szélességű nyílással csatlakoznak a szívócsatornákhoz. Az aknákban LKV-nak megfelelő vízszint esetén 2,3 m mély víz található.

A szívómedence a szívóaknákhoz terelőfalakkal, a bevezető csatornához pedig egy 3,8 m szélesre szűkített nyílással csatlakozik. A 11,50 m mély, 11,40 × 6,35 m névleges belméretű akna felső peremének szintje: 104,00 m B.f. (a MÁSZ+1,30 = 103,70 m B.f.)

Nyomóágak Fotó: Aquaprofit Zrt.

A 60 cm széles, lekerekített végű terelőfalakban és a szélső falakban két-két horony lett kialakítva. A szívóakna felőli horony kézi rács elhelyezésére szolgál, a külső oldalon vízzáró betéttáblák elhelyezésére szolgáló, acél vezetősínnel kialakított horony készült.

A bevezető csatorna két szakaszból épül fel. A szívótér vasbeton szerkezetéhez U alakú, 4,30 m széles vasbeton csatorna csatlakozik, melynek fenéklemeze 50 cm vastag, oldalfalai 25 cm vastagságúak a résfalak tetejéig. A bevezető csatorna külső, tölcsérszerűen kiszélesedő része szádfalként készült 2 × 16.2 m hosszúságban.

Szivattyú beépítése Fotó: Aquaprofit Zrt.

A szükséges villamos energiát egy a telep kiemelt területére telepített 20/0,4kV-os 1600 kVA-es transzformátor állomás biztosítja. A telepen térvilágítás és vagyonvédelmi kamerák kerültek elhelyezésre.

A projekt tervezési és kivitelezési munkáit az Aquaprofit Zrt. végzi. A projekt tervezési munkái elkészültek, a kivitelezési munkák befejezése 2021 végére várható.

További információ:

Cser Valéria projektmenedzser,

tel.: +36 72 506 306;

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában