2010.04.23. 18:26

Szenzációs diadal: bajnok a MiZo!

Fantasztikus mérkőzésen, alapembernek számító játékosokat nélkülözve hosszabbítás után 100-96-ra győzött a MiZo Pécs 2010 női kosárlabdacsapata Sopronban, s ezzel megszerezte a bajnoki címet. A pécsiek tizenegyedszer ünnepelhetik az aranyérmet.

K. Mayer András, DG (bama.hu)

Kezdjük rögtön a végén, hiszen ez a legfontosabb: pécsi fiesztával ért véget a bajnoki döntő harmadik mérkőzése, Iványiék táncoltak a soproni parketten, és a vendégtábortól zengett a helyi csarnok. A MiZo Pécs 2010 véghezvitte azt a bravúrt, amire nagyon kevesen számítottak, másodszor is legyőzte idegenben a címvédő MKB-Euroleasing Sopront, s három év után végre visszaszerezte az aranyérmet.

[caption id="" align="alignleft" width="334"] Bajnok a Mizo (fotó: Magasi Dávid, Kisalföld)
[/caption]

Ami tizenegyedszer került a pécsi hölgyek nyakába! Nincs is annál jobb helyen!

Ezért a győzelemért előzetesen kevesen adtak volna egy kanyi vasat is – annál édesebb most a siker. A sérült Kelly Mazzantét, Nicole Ohlde-t és Vajda Annát, vagyis csupa-csupa kezdőembert nélkülöző pécsi csapat ugyanis az egész mérkőzésen szenzációsan kosarazott, s már az első percekben érezni lehetett, szó sincs arról, hogy megrettennének a soproni csarnokban. Nem csak mondták, hogy győzni mennek oda!

A nagyszünetben két ponttal (44-46) már a MiZo vezetett, s a folytatásban talán nem csak a hazai, hanem még a vendégszurkolók sem hittek a szemüknek: csak nőtt, nőtt a különbség. A 28. percben 58-51-re, a 32.-ben pedig már 72-61-re vezettek Iványiék. Már-már a kezükben volt az aranyérem, amikor a Sopron felébredt, s az extra teljesítményt nyújtó Honti Kata vezetésével befogta a Pécset, majd a vezetést is átvette. De extrából a vendégoldalra is jutott: amit Quigley művelt, arra nehéz szavakat találni. A fiatal amerikai az utolsó pillanatban egy Jordant idéző tempóval kicsikarta a hosszabbítást, s a következő, idegtépő öt percben még bevágott két triplát. Eközben persze társai védekeztek, Bujdosó fontos büntetőket tett a helyükre, Iványi igazi karmesterként irányított, Fegyverneky pedig elszántan küzdött – vagyis elképesztő hatékonysággal dolgozott, működött az a csapat, amit a Fűzy Ákos, Zseljko Djokics edzőkettős megálmodott.

Bajnoki cím lett az eredménye!

A vezetőedzőként első bajnoki aranyának örülő Fűzy Ákos nem fogta rövidre az értékelést, mi pedig természetesen nem akartuk beléfojtani a szót: „Szeretném néhány embernek megköszönni ezt a győzelmet! Bányai Sándor és Pánczél Géza a Pécsi Postás csapatában irányított engem. Már nincsenek velünk, ezt a sikert az emléküknek ajánlom. Kronológiailag Szamosi Nándi bácsi következik, aki már Vasútnál terelgetett, s több volt, mint főnök. Nagyon sok emberséget tanultam tőle. Utána jön Egyed Misi bácsi, aki a Nagy Lajosban adjusztált engem, majd Varga Ferenc, aki számomra egy mester. Első botladozó edzői lépéseimnél ő volt a mentorom. Egyébként úgy érzem, az arany mellé egy bronzot is szereztem. Ezt úgy értem, hogy Pécs városának eddig két ember nyert bajnoki aranyat, 1992-ben Vertetics, aztán Rátgéber sokat, nagyon sokat. Harmadikként én iratkozhattam fel erre a naplóra, s külön felemelő, hogy mindez tüke pécsiként sikerült nekem.”

Természetesen arra is kíváncsiak voltunk, hogy mivel nyerte meg a MiZo Pécs a harmadik, mint kiderült, mindent eldöntő csatát. Fűzy Ákos szerint azért, mert végig kézben tartották a találkozót, nagy ritmust diktáltak, s nem hagyták túlzottan kibontakozni a Sopron pozíciós játékát: „Lassan úgy vagyok ezzel a csapattal, mint Guardiola Messivel: kifogyok a jelzős szerkezetekből. Végtelenül hálás vagyok, emberségből jelesre vizsgáztak a játékosok. Egész szezonban mögöttünk álltak, s a közöttünk kialakuló emberi kapocs fontosabb, mint a bajnoki aranyérem. Ami persze méltó helyre került!” A 3-0 után ez nem is lehet kérdés!

Hatkor buli a főtéren

Vajda Anna, aki sérülése miatt otthonról szurkolt a csapattársainak: „Majdnem megpusztultam! Megőrülök, most veszek pezsgőt, és megyek a lányok elé! Ötször kaptam szívrohamot és háromszor szúrtam a villát a lábamba!”

Rózsa Gábor, a MiZo ügyvezetője, akitől egy fontos információt tudtunk meg: „Holnap, vagyis szombaton 18 órakor lesz a téravató buli a Széchenyi téren!”

MKB-Euroleasing Sopron – MiZo Pécs 2010 hosszabbítás után 96-100 (25-24, 19-22, 15-24, 28-17, 9-13)
Női kosárlabda bajnoki döntő, 3. mérkőzés. Sopron, 1000 néző. V.: Valovics, Hegedüs, Farkas. MKB-Euroleasing Sopron: Toliver 8, Holt 4, HONTI 34/9, MILOVANOVICS 20/3, HORTI 27. Csere: Eördögh 3, Varga Zs., Krivacsevics. Vezetőedző: Székely Norbert. MiZo Pécs 2010: IVÁNYI 12/3, FEGYVERNEKY 10/3, Sarok 2, Nagy-Bujdosó 2, KRNJIC 13. Csere: TURÓCZI 8, QUIGLEY 34/12, RAKSÁNYI 14, Horváth L. 5. Vezetőedző: Fűzy Ákos.

Az eredmény alakulása: 3. perc: 9-7, 8. perc: 18-19, 14. perc: 33-28, 17. perc: 33-34, 19. perc: 38-44, 23. perc: 51-46, 28. perc: 51-58, 32. perc: 61-72, 37. perc: 78-79, 43. perc: 90-92.

Székely Norbert: – Nagyon nehezen lehet megmondani, min múlott ez a vereség. Olyan volt ez a mérkőzés, mint az egész szezonunk: hektikus.

A meccset élőben közvetítettük!

45. perc: Milovanovics kosarával 94-96 BAJNOK A MIZO!!! 96-100

44. perc: Quigley hármas 92-95, 1.30 van vissza! Honti kipontozódott! 92-96, Iványi csak egy büntetőt dob be.

43. perc 90-92, majd Honti két duplájával 92-92

41. perc: Quigley hármassal indít a Mizo. 87-90, majd Fegyverneky egy duplával tesz hozzá a meccshez. 87-92, 5-0-lal indítunk!!!

40. perc: Quigley két sikeres büntetőt dob 85-85. Egy sikeres Honti büntető, majd újra ők dobnak, de ismét csak egy megy be. Quigley dob egy duplát a végén. Egál 87-87, jöhet a hosszabítás.

39. perc: Krjnic két sikeres büntetőt dob. 85-83,

38. perc: Honti, 82-81, sarok kiejti a kezéből. Majd soproni hármas. 85-81. Honti dobta ismét. Quigley hármast hagy ki.

37. perc: Újra vezet a Sopron. 80-79, majd Quigley is dob egyet, 80-81.

36. perc: Raksányi , majd Honti hármas: 78-79.

35. perc: Zárkózik a Sopron, Honti és Milovanovic dobta a kosarakat 72-77, Honti egy büntetőt dob be. 73-77, 75-77 Honti duplájával, 7-0át repeszt a Sopron.

32. perc, két sikeres hárompontos mindkét oldalon. Majd egy jó soproni kosár, 68-75

31. perc: 61-72, két jó kosárváltás után.

30. perc: Raksányi duplája jó. Már 11 a differencia. 57-68. 59-70 a harmadik negyed vége!

29. perc: Iványi, majd Túróczy dobja a pontokat, sose volt még ekkora különbség. 57-66

28. perc, négy a különbség. Turóczi dob duplát 56-62,

25. perc, 53-58, ismét megvan a vezetés!

24. perc, egyenlíthet a Pécs, s meg is teszi. 51-51, soproni időkérés.

23. perc, őrült rohanás, sok kihagyott helyzet. Majd Iványi tripla, 51-49

22. perc 51-46, nem kezdődik jól a második félidő.

21. perc, egyenlít, majd megszerzi a vezetést a Sopron. 49-46, 5-0-ás hazai széria.

20. perc, két sikeres soproni bünti 42-46, Fegyverneky hibázik, Honti nem. 44-46. Jön a szünet. Lehetett volna nagyobb is az előny, ám az utolsó percben a hazaiak megrázták a pontfát.

19. perc: Ismét szórják a pontokat, 40-46 már.

18. perc: Már öttel vezetünk. 35-40, egy soproni büntető jó. 36-40, majd 36-42 Raksányi kosara jó.

17. perc: Toliver kosarával ismét soproni vezetés, majd Raksányi fordít 35-36, Iványi két büntetője jó! 35-38

16. perc, ismét Horváth Lilla 33-32, Iványi duplával fordítunk, 33-34 (0-6-os széria!!)

15. perc: Horvát Lilla kosár 33-30, jól játszik a fiatal lány.

14. perc: Gyors a játék, sok a hiba. Nincs kosár, a pécsi tripla sem jó.

12. perc: 31-28, folytatódik a rohanás, Honti két büntetője jó: 33-28

11. perc: Eladja a Sopron, de hibázik a Pécs. Nincs kosár, majd Horti 27-24. Soproni fault, 27-26. Quigley 100%-osan büntetőzik. 29-26, Milovanovics

10. perc: 3 személyi hibát gyűjtött Krjnic, vigyázni kell. 25-24 a negyed vége. A lepattonókban a Pécs vezet.

9. Perc - Fegyverneky egy büntetőt ront 24-24, a Sopron ront a támadásban, majd a Mizo támadóhibát vét.

8. perc: megy az adok kapok, hol egyik, hol a másik vezet, nagyon sok a kosár. 24-23 Turoczy, Honti, Quigley, Milovanovic szorta a pontokat.

7. perc egyenlít a Mizo: Quigley dupla, majd Raksányi két büntetővel zárkózunk. 18-18, Holt két büntetőt kihagy. Horváth is kihagy egyet, egyet bedob 18-19, itt a vezetés.

7. perc: Amber Holt, csontnélküli kosárral virít. 18-14

6. Perc: Horti Dóra egy büntetőt bedob, egyet kihagy. (16-12), Három a kettő ellen indult a Pécs, fault. Mind a kettő jó.

5. perc: Falttal együtt dob Krjnic kosarat.

4. perc: meglógott a Sopron, pécsi időkérés.

1. Perc: a Pécs hozta el a kezdődobás után, rögtön egy dupla (0-2), majd jön a soproni válasz, amire Iványi triplával felel.