károkozók

2018.05.24. 07:00

A sörnek nehezen áll ellen az epergyilkos

Támadásba lendültek a meztelencsigák - szinte mindent megrágnak, ami a kertben az útjukba kerül, fogyaszthatatlanná téve zöldséget, elpusztítva palántát. Kiirtani képtelenség, legfeljebb gyéríteni lehet őket.

Wald Kata

A melegedő időjárás és az öntözés megkezdése előcsalogatta a meztelencsigákat – megrágják a palántákat, tönkreteszik a szamócát, a salátát, a káposztát stb. Inváziójuk a kiskertekben megkezdődött és júniusig további fokozódása várható.Az egészen apró testűektől a tizenkét centinél is hosszabb példányokig, több fajta meztelencsiga is károsítja a növényeket, az igazi veszteséget azonban a mostanában megjelenő, nagytestű csupasz spanyolcsigák okozzák a friss palántákban: a zsengéket egyik napról a másikra eltüntetik, vagy csak a gyökérnyaki részt rágják át, így a tő elhervad. A fejes salátában, a káposztában megbújva ezeket a növényeket éjjel-nappal károsítják, fogyaszthatatlanná téve a zöldségfélét.

A csapadékos időjárás, az öntözés, és a gyomos környezet is kedvez a csúszómászóknak – a gazban ugyanis megfelelő rejtekhelyre találnak, onnan lendülnek támadásba. Ezért különösen jelentős a kártételük a gondozatlan területekkel határos kiskertekben.

Igazán hatékony védekezési mód nincs ellenük. A gazdák gyűjtéssel, csapdázással, kémiai csalétkes irtással próbálkoznak, de ezeket a kártevőket a tapasztalat szerint ezekkel a módszerekkel is legfeljebb csak gyéríteni lehet. Az indiai futókacsa „bevetése” se megoldás, hisz az állat falánksága ellenére sem tud megbirkózni a csigarengeteggel.

Sör, tejsavó is kerülhet a csapdába

A meztelencsigák elleni védekezésben a legfontosabb, hogy a kert környezete se legyen elhanyagolt. Az a legjobb, ha a kerítés mellett gereblyézhető földsávot alakítunk ki, mert ezen nehezebben tudnak átkelni. Ha a mászás nyomán sót, vagy fűrészport szórunk ki, amelyek elszívják a talajból a nedvességet, szintén segíthet. Csalétket, például sörcsapdát is kitehetünk, és vannak kereskedelemben kapható csigaölő szerek, amiket szintén a mászás helyére kell kihelyezni. A földbe félig süllyesztett, konzervdobozból, műanyag palackból készített csapdába tejsavó is kerülhet – ez csalogató hatását hetekig megőrzi, a módszerrel különösen nagyszámú csigát lehet fogni csapadékos időjárás esetén.

A lótetű is igen komoly károkat okoz

Ebben az időszakban a lótetű szintén komoly károkat okoz a veteményesekben. A palántákat kitúrja, a gyökeret vagy a növény föld alatti szárát átrágja. Mivel a föld alatt él és közlekedik, nehéz kiirtani. Legkönnyebben júniusban, amikor a felszínre jönnek párosodni, akkor lehet hatékonyan, nem vegyszeresen irtani őket. Első lépésként, célszerű felkapálni a területet, és ásni körbe egy 30 cm mély árkot. Ebbe állítsunk bele 30-40 centi magas műanyag ágyásszegélyt, és kerítsük körbe. A veteményesen belül ásson kis gödröket, ezekbe süllyesszünk például konzerves dobozt úgy, hogy az edény pereme legyen a föld felszínén. Ezekbe öntsünk egy kis sört, mézet, csapdát állítva a lótetűnek.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában