Egyéb

2004.12.07. 06:41

Korunk betegsége, a pánik

Magyarországon háromszázezer ember küzd a pánikbetegséggel. Minden harmadik felnőtt átélt már legalább egy rohamot.

Mohácsi Edit

[caption id="" align="alignleft" width="282"] A súlyosan pánikbeteg ember nem tudja elviselni a tömeget, nem képes járművekre, liftbe szállni, hidakon átmenni vagy sorban állni
[/caption]Világméretű gond a pánikbetegség: az emberek öt százalékát érinti. A felmérések szerint minden harmadik felnőtt átélt már életében legalább egy pánikrohamot. Jellegzetesen a húsz-harminc év körüliek szenvednek tőle, nőknél háromszor gyakoribb, mint férfiaknál. A világon 320 millió beteget tartanak nyilván, Magyarországon a számuk 250–300 ezerre tehető. Pontos adat nem létezik, mert gyakran maga a beteg sincs tisztában azzal, mi a baj.

Gyakori, hogy nehéz élethelyzetben ér valakit az első roham. Derült égből villámcsapásként érkezik, álmából felébredve, liftben, tömegben, közlekedési eszközön jelentkezik az illetőnél. Általában 10–30 percig tart. A rosszullét tünetei hasonlítanak a szívrohaméhoz. Az első pánikrohamnál általában orvost vagy mentőt hívnak, és gyakran előfordul, hogy mire a segítség megérkezik, a rosszullét elmúlik.

Betegségről akkor beszélhetünk, ha az illetőnek ismétlődő rosszullétei vannak, és kialakul benne a félelem az újabb rohamtól. Mivel az bármikor bekövetkezhet, nem mer egyedül kilépni a lakásból, nem képes járműre, liftbe szállni, hidakon átmenni vagy sorba állni. A betegek nagy része depresszióba zuhan, nem hiszi el, hogy állapota valaha is jobbra fordul.
A gyógyulást nehezíti, hogy a küszködők nem is tudják, pontosan mi bajuk, környezetük azt hiszi, színlelnek. Gyógyszerekkel és pszichiátriai kezeléssel megszüntethetők a panaszok, felvilágosítás híján azonban a betegek évekig szenvednek.

Halálfélelem, szédülés, légszomj jelentkezhet

Pánikrohamra utal, ha az alább felsorolt tizenhárom tünet közül négy vagy több hirtelen és egyszerre jelentkezik, és erősségük gyorsan fokozódik: Fulladás érzése Rendkívül erős izzadás Heves kéz- és lábremegés Légszomj, nehéz légzés Torokszorulás Mellkasi fájdalom, nyomás Hányinger érzete vagy hasi panaszok, fájdalom Szédülés, bizonytalanság, ájulás Testi elidegenedés érzése Félelem a megőrüléstől vagy az önkontroll elvesztésétől Halálfélelem Zsibbadás a végtagokban, esetleg az egész testben Hullámokban érkező hideg- vagy melegérzet

Gyógyszerrel és pszichoterápiával kezelhető

Nagy Gabriella Pszichológus: A pánikbetegség szerotonin- (boldogsághormon-) hiány miatt alakul ki. Pánikroham alatt a szerotoninszint ingadozása miatt az információáramlás nem megfelelő az idegsejtek között. A betegség kétféleképpen kezelhető: gyógyszer segítségével beállítják a megfelelő szerotoninszintet, így nem alakulnak ki rohamok vagy pszichoterápiás kezeléssel. A leghatásosabb a két módszer együttes használata. INFO: Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet vagy SOTE Kútvölgyi Klinikai Tömb Pszichiátriai Klinikai Csoport

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!