MAI ÉVFORDULÓK
Március 17. ezen a napon
MAI ÉVFORDULÓK Március 17. ezen a napon
Bemutatták Pjotr Iljics Csajkovszkij Anyegin című háromfelvonásos operáját. (146 éve)

Az Anyegin (eredeti címén Jevgenyij Anyegin) Pjotr Iljics Csajkovszkij orosz zeneszerző háromfelvonásos operája. Szövegkönyvét a zeneszerző és Konsztantyin Sztyepanovics Silovszkij írta Puskin azonos című, 1833-ban megjelent verses regénye alapján. Ősbemutatójára 1879. március 17-én került sor a moszkvai Malij Tyeatrben (Kisszínház) a zeneszerző kérésére, a konzervatóriumi növendékek előadásában. A hivatalos premierre 1881. január 11-én került sor a moszkvai Nagyszínházban. Magyarországon első alkalommal az Operaházban vitték színre 1902. január 30-án.

146 éve
1879
Világra jött Kincsem, a csodakanca. (151 éve)

Gróf Blaskovich Ernő birtokán jött világra. Pályafutása során 54 versenyen indult és valamennyit megnyerte. Teljesítménye, amit azóta sem ért el a világ egyetlen versenylova sem, nemcsak tulajdonosának, hanem az egész magyar állattenyésztésnek szerzett hírnevet, megbecsülést szerte a világon.

151 éve
1874
Megszületett Sándor Emma zeneszerző, műfordító, Kodály Zoltán felesége és segítője. (162 éve)

Született: Schlesinger Emma, férjezett nevén Gruber Henrikné Schlesinger Emma, majd Kodály Zoltánné Schlesinger Emma. Sándor Pál országgyűlési képviselő testvére. Kodály Zoltán munkáját segítette, gyűjtött népdalokat, ő dolgozta fel a Magyar népzene 34. és 35. számait. Zeneszerzőként egyes témáit Bartók, Dohnányi és Kodály is feldolgozta. Számos ballada, népdal szövegét fordította le németre. Művei főként zongoraművek (Berceuse, Scherzo, Változatok).

162 éve
1863
A pesti forradalom hírére bécsi udvar hozzájárult gróf Batthyány Lajos miniszterelnöki kinevezéséhez. (177 éve)

A vonakodó bécsi udvar hozzájárult ahhoz, hogy a teljhatalommal felruházott István főherceg nádor kinevezze gróf Batthyány Lajost miniszterelnökké. Batthyány Lajos gróf a kormánynévsor felterjesztése után március 31-én foglalta el hivatalát, kormánya pedig április 7-én alakult meg. 1848. április 19-től május 23-ig ideiglenesen a Hadügyminisztériumot is vezette. Batthyány a kormány tagjainak nagy részét a liberális nemzeti mozgalom vezérkarához tartozó államférfiakból válogatta össze. Miniszterek: Szemere Bertalan belügy, Mészáros Lázár hadügy, Kossuth Lajos pénzügy, Deák Ferenc igazságügy, Klauzál Gábor földművelés, ipar- és kereskedelemügy, Széchenyi István közlekedésügy, Eötvös József vallás- és közoktatásügy, Esterházy Pál herceg a király személye körüli miniszter.

177 éve
1848
Batthyány kiadta első elnöki körlevelét az ország hatóságaihoz a rend fenntartására. (177 éve)

Hajnali kettőkor a Pozsonyba érkező gőzös meghozta Pestről a 12 pontot és a Nemzeti dalt, illetve az ottani események hírét. Hajnali fél öt körül az az akkor még téves hír terjedt el, hogy a király kinevezte Batthyányt magyar miniszterelnökké, ami csak késő délelőtt valósult meg, a híre pedig délutánra érkezett meg Bécsből az országgyűlés és az ifjúság küldöttségével. A Zöldfa fogadó erkélyéről - amely híres kőerkély ma Cegléden található, míg maga a fogadó erősen átalakítva, de még fennáll Pozsonyban - Kossuth Batthyányt, mint miniszterelnököt mutatta be a népnek. Este ugyanitt fáklyászenét tartottak az újdonsült elnöknek, majd Batthyány kiadta első elnöki körlevelét az ország hatóságaihoz a rend fenntartására.

177 éve
1848
Szent Patrik nap (1564 éve)

Szent Patrik napja (írül: Lá 'le Pádraig vagy Lá Fhéile Pádraig) évente tartott ünnep Szent Patrik, Írország egyik védőszentje tiszteletére, az írek nemzeti ünnepe. Március 17-én tartják, azon a napon, melyen a hagyomány szerint Patrik, az írek apostola, latin nyelvű vallási művek szerzője meghalt. Munkaszüneti nap Észak-Írországban, Írországban, Montserratban és Newfoundland és Labrador kanadai tartományban. Kanada többi részén, az Egyesült Királyságban, Ausztráliában, Új-Zélandon és az Egyesült Államokban sok helyen megünneplik, de nem hivatalos ünnepnap.

1564 éve