Hírek

2005.09.28. 00:00

Alfa-hullámokon lovagolva

Van, aki csodamódszernek tartja, van, aki kuruzslásnak, mások színtiszta üzleti vállalkozásnak. A Silva-féle agykontroll technikáit milliók gyakorolják világszerte.

Tornai Szabolcs

Idehaza egyetlen ember indította útjára 15 éve és tartja azóta is kézben az amerikai elektroműszerész, Jose Silva által kifejlesztett relaxációs technikát, az agykontrollt. Dr. Domján László 1989-ben szerzett tudomást a módszerről nővérétől, aki Ausztráliából küldte neki az agykontrollról szóló híres könyv angol eredetijét. Domján László épp a válása utáni levertségtől szenvedett, ezért is gondolt matematikus nővére arra, hogy segít neki. Azt írta: „Lacikám, tudom, hogy hihetetlen, mégis igaz!” Laci nem volt rest, és nekiállt az olvasásnak, majd harminc oldal után el akarta hajítani a könyvet. De mivel rendkívül intelligens nővére hívta fel rá a figyelmét, mégiscsak végigolvasta. Fellelkesedett, és kinyomozta, hogy a magyar határhoz legközelebb Genfben lehet elvégezni a tanfolyamot angolul. Saját bőrén tapasztalhatta, hogy a technika valóban csodákat tesz.

Itthon bátyja és sógornője közreműködésével lefordította a könyvet, de egyetlen kiadó sem volt hajlandó kiadni. Erre kiváltotta a vállalkozói igazolványt, felvett egymillió forint kölcsönt, és magánúton jelentette meg, 30 ezer példányban. Forgalmas parkolókban Trabantjából árulta a kötetet, naponta fél tucatot vettek belőle. Ám „alfa-állapotban” jött az ötlet, levelet kell írni Vitray Tamásnak. A neves tévés 1989 novemberében meg is hívta Domjánt a Tele-fere című műsorába, amelyben a belgyógyász-reumatológus kandidátus az egész országnak beszámolhatott az agykontrollról. Másnap hosszú sorok álltak a Trabantnál, a könyv bombasiker lett. Domján és testvérei az USA-ban kitanulták az oktatást, magával Silvával is találkoztak, és 1990. október 21-én elindították a hazai agykontrolltanfolyamokat.

Azóta mintegy 160 ezer felnőtt és harmincezer gyermek végezte el. Az egész világon több mint száz országban honosodott meg a technika, és mintegy 17 millióan sajátították el. Idehaza immár három éve hivatalosan is elismert tanfolyam pedagógusoknak, egészségügyi szakdolgozóknak és orvosoknak. Az előbbi két csoportnak 40 pont jár érte, az utóbbinak 25 pont. – Szinte naponta kapom a leveleket olyan emberektől, akikről már lemondtak az orvosok, de az agykontrollal sikerült meggyógyulniuk vagy jelentős javulást elérniük – mondta lapunknak Domján László. – Természetesen az agykontroll nem helyettesít semmiféle orvosi kezelést, de nagy mértékben hozzájárul a gyógyuláshoz. Elképesztő, hogy mi mindenre képesek azok az emberek, akik a bennük szunnyadó képességeket fel tudják ébreszteni.

Se szeri, se száma a csodával határos eseteknek, amelyekről hétköznapi emberek vallanak másfél évtizede. – Ám aki nem gyakorol, nem edzi az elméjét lehetőleg naponta, igazán nagy eredményre nem számíthat – hangsúlyozza Domján László, aki ideje nyolcvan százalékát a technika hazai és külföldi oktatásával, a budapesti Agykontrolliroda vezetésével és könyvkiadással tölti. – Az agykontroll egyik lényeges tanítása, hogy csak azt tudjuk elérni, amire nagyon vágyunk és amiről el is hisszük, hogy megvalósulhat. Az elme ellazult, könnyen befolyásolható állapotában, ahogy mi mondjuk, „alfában”, arra programozzuk magunkat, amit nagyon szeretnénk. Ellenben ha valaki sokat kesereg, panaszkodik, szabályszerűen ráhangolja magát a kudarcra, mivel a tudatalattija a kishitű sopánkodást is parancsnak veszi. Ha valaki nem hisz abban, hogy egészséges lesz, jóval kisebb az esélye a gyógyulásra, de ezt agykontroll nélkül is mindenki nagyon jól tudja. Végső soron arról van szó, hogy gondolatainkkal, képzeletünkkel is alakítjuk a valóságot.

Jótékony módszernek tartom, mivel lényege a figyelem összpontosítása, megtisztítása. Bár a Távol-Keleten jóval hatékonyabban és már évezredek óta művelnek hasonló technikákat, összefoglaló néven meditációt. -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!