Hírek

2005.09.09. 00:00

Családon belüli verés

Élesedik a helyzet szinte minden csoportban az európai világbajnoki selejtezőkön. Még a sztárcsapatok sincsenek biztonságban: Anglia 78 év után kapott ki ismét Belfastban.

Dénes Tamás

Az Eb-elődöntős csehek az első félidőben csak szenvedtek Azerbajdzsán (!) ellen, a vendégek középcsatára például egyedül vezethette rá szinte félpályáról a labdát a hazaiak kapujára. A gól nélküli 45 percet kisebb góleső követte: igaz, a csehek első két góljánál egyaránt egy azeriről pattant a labda a kapuba
(4-1). A hollandok, akik már másodiknál rosszabbak nem lehetnek a csoportban, s szinte biztos vb-résztvevők, Van Nistelrooy vezérletével 4-0-ra nyertek Andorra ellen.
A már továbjutott ukránok mögött éles a helyzet a második csoportban. Különösen az után, hogy a törökök nyertek Kijevben (1-0) – Blohin csapata úgy járt, mint a magyar 1985-ben, a bécsi győzelem után: kicsit elrontotta a hazai ünnepet.
A görögök pocsék játékkal is győztek Kazahsztánban, miután Liberopulosz a 90. percben a kapuba talált. Reménykednek még a grúzokat 6-1-re verő dánok is a pótselejtezőben.
A 3. csoportban a portugálok gyakorlatilag célba értek a moszkvai 0-0-val, október 8-án Liechtenstein lisszaboni legyőzése matematikailag is biztossá teheti majd ezt. A második helyért viszont a lettek ellen 1-1-et játszó szlovákok és az oroszok küzdenek. A két gárda még játszik egymás ellen Pozsonyban.
A negyedik csoportban Franciaország, Izrael és Svájc is nyert idegenben, e trió és még az ír csapat is harcol a továbbjutásért. A svájciak úgy nyertek Cipruson (2-1), hogy kapusuk, Pascal Zuberbühler a szerda
legnagyobb potyagólját kapta.
A franciák dublini fellépése óriási csatát hozott. Thierry Henry 2004 júniusában szerzett legutóbb gólt a francia válogatottban: most a „kékek” szempontjából a legjobbkor talált újra magára.
Az ötödik csoportban az olaszok már a 4. percben hátrányba kerültek Minszkben, de aztán nagyon elkapták a fonalat. Luca Toni, a nyáron a Palermóból a Fiorentinához szerződött csatár három gólt szerzett.
A Squadra Azzurrát már aligha lehet befogni, a második helyre a norvégok a legesélyesebbek – a szlovénoknak nehezebb a sorsolásuk –, de nem lehet még leírni a négy nap alatt hat pontot gyűjtött skótokat sem.
Az angolok óriási meglepetésre kikaptak – 1927 óta először – Belfastban az északírektől, így a lengyelek vezetik a csoportot. Utóbbiak a Celticben játszó Maciej Zurawski tizenegyesgóljával gyűrték le a vergődő walesieket. Az angolok még kétszer játszanak otthon, a lengyelek egyetlen hátralévő meccse a rivális elleni, manchesteri 90 perc.
Nincsenek viszont könnyű helyzetben a spanyolok, mert nem tudtak nyerni otthon a szerbek ellen, akik a sorozatban csak most kaptak először gólt. Déli szomszédaink még a litvánokkal (idegenben) és a bosnyákokkal (otthon) játszanak – alkalmasint csoportgyőztesek lesznek. Igaz, a spanyolok számára nem lesz újdonság a pótselejtező…
Európán kívül a Concacaf-zónában rendeztek meccseket. A már szombaton továbbjutott amerikai válogatott – európai légiósai nélkül – gól nélküli meccset játszott Guatemalával. Mexikó 5-0-ra kiütötte Panamát, s így négy ázsiai, két európai, két dél-amerikai és egy észak-amerikai gárda után a tizedik vb-résztvevő lett. Costa Ricának már csupán két pont kell az ugyancsak vb-részvétellel jutalmazott harmadik helyhez. Guatemala, valamint Trinidad és Tobagó közül a jobbik pótselejtezőt játszik majd Üzbegisztánnal vagy Bahreinnel.