Csak névben uráliak

2021.12.24. 11:30

Horvátország hegyvidékes tájairól érkeztek hozzánk a ragadozó madarak

Öngyilkosok lettek az uráli baglyok? – tette fel a kérdést egy olvasónk, mivel az elmúlt hetekben többet elütöttek Baranyában. A védett madár eszmei érteke 100 ezer forint.

Zsigmond József

Több mint száz évvel ezelőtt uráli baglyok inváziójáról írtak a lapok. A beszámolók szerint 1906 júniusától 1907 júniusáig majdnem ugyanannyi uráli bagolyról kaptak értesítést, mint az 1837-től 1906-ig tartó időszakból, 200-at. Tudomást szerzett erről a Magyar Ornithológiai Központ, amely a jelenség tisztázása érdekében megfigyelést végzett. A kutatás megcáfolta az inváziót, kiderült, hogy az uráli baglyok megtelepedtek hazánkban. 

Magyarországi fészkelőállományukat, főleg az Északi-középhegység erdeiben, 150–260 párra teszik. Télen a táplálék keresése miatt síkabb területekre látogatnak, Bács-Kiskun, Zala, Somogy megye környékére. Az elmúlt héten több bejelentés érkezett uráli baglyokról Baranyából. Hármat elütöttek, volt melyet az M6-os baranyai szakaszán. A kamion sofőrje, mivel nem tudta, kit kell ilyenkor értesíteni, magával vitte a sukorói vadmadárkórházba. 

Ezen példányok nagy valószínűséggel Horvátország hegyvidékes tájairól jöhettek Baranyába, közölte lapunkkal a Duna-Dráva Nemzeti Park egyik munkatársa. A gázolás nem ritka, hangsúlyozta, Szolnok Püspökladány útjain telente 100 uráli baglyot ütnek el. Az ok, a földekről betakarított termények lehullott szemei odavonzzák a pockokat, egereket, az uráli baglyok kedvenc zsákmányát. 

 

Ritka madarakat is lefotóztak

Számos olyan madárfaj is megjelent a közelmúltban Baranyában, amivel soha, vagy nagyon ritkán találkozhatunk. Ősszel az Európa tengerparti régióiban és az északi, tundrai élőhelyeken költő rigónál is kisebb madarat, a havasi partfutót figyelték meg a megyében, míg nyáron egy fiatal héjasast fotóztak le a Dráva mentén. A madáron jeladó volt, így az útját fel tudták térképezni. A déli határtól elrepült a Balatonig, majd meg se állt Rábaközig. Szintén nyáron egy hazánkban ritka kékcsőrű madarat is lefotóztak a sumonyi halastónál, egy halcsontfarkú récét. Pár évvel ezelőtt ritkaságnak számító uhu baglyot is láttak a Mecsekben, ez volt az első hiteles adat a uhu baranyai előfordulásáról. 

 

Címkék#bagoly

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!