Gondos kezekbe került

2021.02.25. 14:00

Zöld leguánt mentettek a baranyai állatvédők

A házi kedvenceket – nem túlzás – néha elsősorban a gazdájuktól kell megóvni. Különösen igaz ez a kijelentés az egzotikus állatokra, amiket panellakásban tartanak.

Pucz Péter (Forrás: Pécsi Újság.hu)

Erre legújabb példa az a zöld leguán, ami hat évig élt számára idegen étrenden, ez meg is látszott fejlettségén. Bár megnőtt 80 centiméterre, de körülbelül a kétszerese is lehetne fejétől a farkáig.

– A felelős állattartást nem lehet elégszer hangsúlyozni – jelentette ki Szalánczi Judit a pécsi WeFeNn vad- és egzotikus­állat-mentő alapítvány kurátora. – Sokszor csupán szólamnak tűnik, pedig nem olyan nehéz megtölteni tartalommal. Mindez a mostani eset miatt is érdekes, egy zöld leguán kapcsán. De a kereskedők is sűrűn bűnrészesek a furcsa történetekben, hisz sokszor minden szakmai tanács nélkül adnak el ilyen állatokat.

– Ez a pikkelyes miképpen került elő?

– Eddig Komlón élt, onnan kértek segítséget, mert rendkívül rossz állapotba került, valamint az eladó által elmondott végleges testméret duplájánál tartott már, amire nem voltak felkészülve. Ez nem meglepő, megismerve a hátteret.

– Talán elhanyagolták?

– Azt nem mondhatjuk, de kimondottan hibásan etették, hiszen őket is tévesen tájékoztatták. Aki ajánlotta, azt mondta a vevőknek, krumplis tésztán kívül mindent adhatnak neki. Ez a szakmaiatlanság csúcsa! Ha ehhez hozzátesszük, hogy szegényt rovarokkal traktálták, akkor ráérezhetünk a sanyarú sorsára. Mivel jellemzően növény­evő fajról lenne szó, amelyik apróbb állatkákat is elfogyaszthat a természetben, de nem az a fő tápláléka. Ám akadt más gubanc is.

– Ne kíméljen senkit, árulja el a titkokat!

– Szárazon tartották, miközben esőerdei fajként vízre mint élettérre és magas páratartalomra mindenképpen szüksége lett volna. Meg is lepődött, amikor megfürösztöttük. Aztán meg szereti a napoztatást, amit speciális UV-lámpával lehet helyettesíteni. Eddig ilyet sem igazán tapasztalt a mi védencünk.

– Még jó, hogy nem szaporodott.

– Egyedül arra nem lett volna képes, de ebben is létezik egy csavar. Nőstényként vitték haza, bár hímről van szó. Tehát semmi sem volt a helyén vele kapcsolatban.

– Menthető ez az egyed?

– Végeztünk rajta laborvizsgálatot, a májeredményei nagyon rosszak és a kalciumszintje alacsony. Megkezdtük a növényi etetését, de még szoknia kell azt, ami természetes lenne más esetekben. Így egyelőre pépesen kapja fecskendőből a táplálékot.

– Ha sikeres lesz az akció, akkor mi lesz a sorsa?

– Mindez még hetek, hónapok kérdése. Talán időben léptünk közbe. Amennyiben rendeződnek a galibák, akkor esetleg keresünk neki egy olyan gazdát, aki képzettebb, mint az előzőek. De ezt nagyon fontolóra vesszük, így az is lehet, hogy nálunk marad.

– A hibás korábbi birtokosok felelőssége megállapítható?

– Az a vicces ebben a szomorú történetben, hogy szerették ezt a leguánt. Szomorúan váltak meg tőle, mert érezték, valami nincsen rendjén. Hála az égnek, felelős döntést hoztak azzal, hogy segítséget kértek az állat érdekében. Tehát esetenként a legkiválóbb szándék is okozhat károkat. Egy kutyáról azért az avatatlan szemek is sokkal könnyebben megállapíthatják a betegséget, a szenvedést. A felénk ritkább állatokkal ez másképpen van. Itt nem büntetőjogi témáról van szó, hanem pusztán állatvédelemről, jelen pillanatban mentésről.

– Veszélyesek a fogai?

– A zöld leguánnak vannak fogai, de a harapása emberre nem igazán veszélyes. Hanem a farkától érdemes óvakodni! A kifejlett hímek csapása végzetes lehet a természetben, ha védekezésre használja. De még a gazdája szemét is képes lehet kicsapni egy ilyen lény egy óvatlan pillanatban. Magyarországon jellemzően állatkertben lehet látni leguánokat, de magánkézben is feltűnhet.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!