Gazdátlan Pécs

2021.03.30. 11:30

Italos dobozokat keresve túrják a kukákat

Szinte a megyeszékhely minden pontján, de különösen a lakótelepeken rendszeresen feltűnnek a köztéri hulladékedényekben turkáló emberek. Az egyik legnagyobb kincsnek a fém italosdobozok (úgynevezett aludobozok) számítanak, ezekért a visszaváltópontokon pár forintot fizetnek.

Palotás Péter (forrás: Pécsi Újság.hu)

Fotó: Laufer László

Főleg visszaváltható üvegeket és aludobozokat keresett a kertvárosi hulladékedényekben egy férfi, aki – szűkszavúan – annyit közölt munkatársunkkal, hogy gyakorlatilag minden nap járja a várost, és bőven talál értékesíthető tárgyakat a kukákban.

Ugyan az alumíniumból készült italosdobozokat már évek óta vissza lehet váltani Pécs több helyszínén is, az emberek túlnyomó része inkább egyszerűen kidobja ezeket – jobb esetben a szelektív gyűjtőkbe. A hulladék darabjáért kapható néhány forint nem mozgatja meg azok fantáziáját, akiknek a háztartása hetente pár üres aludobozt termel.

A hulladék jelentős hányada azonban mégis eljut a visszaváltó automatákba, a nehéz helyzetben lévők közül viszonylag sokan tesznek szert némi bevételre a kukázásból. Egy-egy gyűjtés során akár több száz aludobozt is össze tudnak szedni.

– Az utcán élő hajléktalanok esetében gyakori, hogy a hulladékgyűjtőkben keresnek különböző értékeket. Ezek közé tartoznak többek között az üvegek és a fém italosdobozok, amelyeket vissza lehet váltani – nyilatkozta lapunknak Fonyó József, a Támasz Alapítvány Pécs intézményvezetője.

Hozzátette, a Dugonics utcai nappali centrumban üzemelő visszaváltó automata darabonként három forintot fizet az aludobozokért. A szakember elmondta, a tapasztalatok szerint a gyűjtésből havonta átlagosan nagyjából 10 ezer forintot tudnak összeszedni az ezzel foglalkozó hajléktalan emberek.

Végtelenszer újrahasznosítható

Az alumínium az egyik legértékesebb alapanyag, ugyanis végtelenszer újrahasznosítható, és a minősége sem romlik a folyamat során. Jó motiváció lehet a szelektív gyűjtéshez, ha arra gondolunk, hogy egy aludoboz újrafeldolgozásával körülbelül annyi energiát spórolunk meg, amivel egy televízió nagyjából három órán keresztül működtethető.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!