Közélet

2015.03.24. 19:57

Védett varjak – védtelen emberek

Nem új keletű a probléma, amit a varjak okoznak a Melinda utcai kiserdő kivágása óta.

Hajdu Zs. (Dunántúli Napló)

Miután a pécsi Melinda utca melletti kiserdőt évekkel ezelőtt kivágták, az addig ott fészkelő vetési varjak a közelben kerestek új életteret maguknak. Előbb a Berek és a Kamilla utcák fáin találtak nyugalmat, de 2012 februárjában az önkormányzat a lakók kérésére eltávolíttatta a fészkeket. A varjak azonban nem költöztek messzire, néhány száz méterrel távolabb – a Nagy Imre úton – kerestek új fészkelőhelyet. Ezt azonban az ott lakók hadüzenetként élték meg.

„Nem tudjuk, nem akarjuk a környékünkön tovább elviselni és tolerálni a varjakat” – írták az önkormányzatnak és szerkesztőségünknek a közös képviselők, akik több mint kétszáz aláírást is összegyűjtöttek. „Az ürülékük undorító és egészségtelen, a Nagy Imre út 7. környékén naponta mossuk a járdát, több száz liter vízzel, és maszatoljuk a seprűvel. A ház előtt elhaladó gyalogosok pedig az égből kapják a fejükre az ürüléket. A közeli játszótér használhatatlan, a gyerekre nézve veszélyes, nagy ívben elkerülik a rengeteg ürülék miatt.”

Ferencz József, aki az egyik földszinti lakásban él, elmondta, hogy már hajnali négykor kezdődik a károgás, nem tudnak nyugodtan aludni sem éjszaka, sem délután. Szerinte az a kérdés, hogy a varjak vagy az emberek a fontosabbak.

Csak hatósági engedéllyel távolíthatók el a fészkek

Magay Miklós városüzemeltetési főosztályvezető elmondta, az önkormányzat az elmúlt két évben is igyekezett orvosolni a Kertvárosban élők panaszait a varjakkal kapcsolatban. A lakók által jelzett területeken a fészekkezdemények és a korábbi években felépített fészkek eltávolítására természetvédelmi engedélykérelmet nyújtott be. A fészkek eltávolítására csak és kizárólag a hatóság által kibocsátott engedély alapján, a meghatározott időszakban van lehetőség. Tavaly erre a munkára a hatóság 2014. március 31-ig adott lehetőséget a városnak.

– A Nagy Imre utcából 2014. április 14-i keltezéssel érkezett a panaszos levél, a fészkekkel kapcsolatban kiadott engedélyben szereplő határidőt követően. Ilyen esetekben elsőként megvizsgáljuk a panasz valóságalapját, majd a jogszabályi keretek között a következő fészekrakási időszakot megelőzően nyílik mód az intézkedésre. A lakosság által jelzett területekre idén is kértünk a Dél-dunántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőségtől természetvédelmi engedélyt a fészkek eltávolítására. Amint az önkormányzat megkapja ezt, úgy gondoskodunk az engedélyben lévő helyszíneken a fészkek eltávolításáról – mondta a főosztályvezető.

Drasztikus csökkenés

A Baranya Természeti Értékeiért Alapítvány adatai alapján az 1980. évi számlálás szerint 38 fészektelepen 18 845 pár vetési varjú költött a megyében, ami azt jelentette, hogy Baranya a varjak által ötödik legsűrűbben lakott megye volt országosan. A 2012. évi számlálás során öt településen – Kétújfalu, Pécs, Szentlőrinc, Szentdénes, Szigetvár – találtak a szakemberek telepeket, egy kivételével valamennyit belterületen. Az 583 költő pár 19 kolóniát alkotott. A telepek népessége tovább csökkent, a költő párok száma egy telepen sem érte el a százat.

A vetési varjú 2001 óta újra védett madárfaj, a tojása is védett, természetvédelmi értéke 50 ezer forint. A varjak lakott területekre történő költözésében döntő szerepet játszott a külterületi telepek folyamatos zavarása, mérgezése, szétlövése. A varjak ösztönszerűen a nagyobb védettséget nyújtó belterületeken vagy azok közelében alakítottak ki új kolóniákat.

Levél az önkormányzatnak

Pécs - Kertváros Polgárai, Lakói

Közös-képviselők:

Csukárdi Csilla 7632. Pécs, Nagy Imre út 11.

Kovács Emese 7632. Pécs, Nagy Imre út 7.

Ternyák Éva 7632. Pécs, Nagy Imre út 9.

Tárgy: Varjakkal kapcsolatos panasz bejelentése

PMJV Polgármesteri Hivatal

7621. Pécs, Széchenyi tér 1.

Tisztelt Polgármester! Tisztelt Páva Zsolt Úr!

Alulírottak, mint Pécs- Kertváros adófizető Polgárai kéréssel, panasszal fordulunk Önhöz.

Nem tudjuk, nem akarjuk a környékünkön tovább elviselni és tolerálni a varjak jelenlétét!

Az alábbiakkal indokainkat szeretnénk Önnel is megosztani, bízva abban, hogy segítségünkre lesz:

• Az ürülék amit csinálnak az undorító és egészségtelen. A Nagy Imre út 7. számú ház lakóközössége fel van már háborodva, hogy a Társasháznak kell a naponta a járdát az ürüléktől megtisztítania és ehhez még a vizet is nekik kell biztosítania. A házunk előtt elhaladó gyalogosok is szintén fel vannak háborodva, mert a járdán közlekedve az égből kapják a fejükre az ürüléket.

• A Nagy Imre út 9. és 11. számú házak közötti játszótér teljesen használhatatlan, a gyerekre rettentő veszélyes. Régebben a környező utcákból is szívesen jártak ide játszani, de most erre nincs lehetőségük- a helyet nagy ívben elkerülik az ürülék miatt.

• Véleményünk szerint az egészségünkre is ártalmas, mivel a levegőbe bekerülve allergiát okozhat és ezért ezt az ürüléket nem elegendő csak vízzel megtisztítani (seprűvel elmaszatolni), ehhez már nagynyomású vízsugárra és fertőtlenítésre lenne szükség. Erre a Társasházaknak anyagi lehetősége nincs.

• Nagyon hangosak - nem lehet tőlük pihenni, mert már hajnalban felébresztik a lakókat - így a munkahelyen sem tudjuk úgy teljesíteni a munkát, mint kipihenve. Pedig, mint tudjuk a munkára szükség van, mert így fejlődhet a Városunk gazdasága és élhetősége. Ezt az élhetőséget kérjük biztosítani Nekünk is, mivel mi is megfizetjük a helyi adókat (pl. a megdrágult építményadót és az iparűzési adót).

• Tudjuk a varjak védett állatok, de az adófizető Polgár csak tűrjön? Sajnos a kiserdőt kivágták, ahol nagyon jó helyük volt a varjaknak és mi is elvoltunk velük.

• Az ingatlanaink elértéktelenedtek, eladni sem lehet.

Alulírottak - mint Pécs- Kertváros adófizető Polgárai -, kérjük a Tisztelt Polgármester Úrtól, hogy szíveskedjen intézkedni a varjúfészkek megszüntetéséről, eltávolításáról!

<!-- Védett varjak – védtelen emberek Nem új keletű a probléma, amit a varjak okoznak a Melinda utcai kiserdő kivágása óta. Hajdu Zs. (Dunántúli Napló) Levél az önkormányzatnak Pécs - Kertváros Polgárai, Lakói

Közös-képviselők:

Csukárdi Csilla 7632. Pécs, Nagy Imre út 11.

Kovács Emese 7632. Pécs, Nagy Imre út 7.

Ternyák Éva 7632. Pécs, Nagy Imre út 9.

Tárgy: Varjakkal kapcsolatos panasz bejelentése

PMJV Polgármesteri Hivatal

7621. Pécs, Széchenyi tér 1.

Tisztelt Polgármester! Tisztelt Páva Zsolt Úr!

Alulírottak, mint Pécs- Kertváros adófizető Polgárai kéréssel, panasszal fordulunk Önhöz.

Nem tudjuk, nem akarjuk a környékünkön tovább elviselni és tolerálni a varjak jelenlétét!

Az alábbiakkal indokainkat szeretnénk Önnel is megosztani, bízva abban, hogy segítségünkre lesz:

• Az ürülék amit csinálnak az undorító és egészségtelen. A Nagy Imre út 7. számú ház lakóközössége fel van már háborodva, hogy a Társasháznak kell a naponta a járdát az ürüléktől megtisztítania és ehhez még a vizet is nekik kell biztosítania. A házunk előtt elhaladó gyalogosok is szintén fel vannak háborodva, mert a járdán közlekedve az égből kapják a fejükre az ürüléket.

• A Nagy Imre út 9. és 11. számú házak közötti játszótér teljesen használhatatlan, a gyerekre rettentő veszélyes. Régebben a környező utcákból is szívesen jártak ide játszani, de most erre nincs lehetőségük- a helyet nagy ívben elkerülik az ürülék miatt.

• Véleményünk szerint az egészségünkre is ártalmas, mivel a levegőbe bekerülve allergiát okozhat és ezért ezt az ürüléket nem elegendő csak vízzel megtisztítani (seprűvel elmaszatolni), ehhez már nagynyomású vízsugárra és fertőtlenítésre lenne szükség. Erre a Társasházaknak anyagi lehetősége nincs.

• Nagyon hangosak - nem lehet tőlük pihenni, mert már hajnalban felébresztik a lakókat - így a munkahelyen sem tudjuk úgy teljesíteni a munkát, mint kipihenve. Pedig, mint tudjuk a munkára szükség van, mert így fejlődhet a Városunk gazdasága és élhetősége. Ezt az élhetőséget kérjük biztosítani Nekünk is, mivel mi is megfizetjük a helyi adókat (pl. a megdrágult építményadót és az iparűzési adót).

• Tudjuk a varjak védett állatok, de az adófizető Polgár csak tűrjön? Sajnos a kiserdőt kivágták, ahol nagyon jó helyük volt a varjaknak és mi is elvoltunk velük.

• Az ingatlanaink elértéktelenedtek, eladni sem lehet.

Alulírottak - mint Pécs- Kertváros adófizető Polgárai -, kérjük a Tisztelt Polgármester Úrtól, hogy szíveskedjen intézkedni a varjúfészkek megszüntetéséről, eltávolításáról! -->

Címkék#madarak
Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!