Hirdetés

2022.10.13. 00:00

A PTE-ről a világbajnokságra

Pupp Réka nem hétköznapi egyetemista. A PTE végzés előtt álló, testnevelő edző szakos hallgatója Európa-bajnoki bronzérmes és olimpiai ötödik cselgáncsozó. Kevesebb mint egy héttel a harmadik Irány a PTE! Kultúrfeszt előtt rendhagyó mederben zajló tanulmányairól és terveiről beszélgettünk.

Az október 14-i Irány a PTE! Kultúrfeszt egyik vonzó programja lesz, hogy a vendégek találkozhatnak olyan egykori és jelenlegi pécsi egyetemistákkal, akik a maguk területén híresek és sikeresek lettek. A Paksról származó válogatott cselgáncsozó, Pupp Réka is közöttük lesz, aki múlt héten még az üzbegisztáni Taskentben zajló világbajnokságon versenyzett. Rékának egyébként idén is nagy esélye volt éremmel hazatérni a világbajnokságról, hiszen ő a Nemzetközi Cselgáncsszövetség (IJF) világranglistájának első helyezettje.

Hogyan lehet az élsportot az egyetemi tanulmányokkal összehangolni?

Nem egyszerűen, hiszen alapesetben mindkettő teljes odaadást és rengeteg időt igényel. A cselgáncsversenyeket a világ minden pontján rendezik, ezért rengeteget kell utaznom és emiatt nagyon sokat vagyok távol Pécstől. Számomra jelenleg a sport, a lehető legjobb eredmények az elsődlegesek. De gondolok a jövőre, a visszavonulásom utáni időszakra is és a tanulmányaimmal meg szeretném alapozni a hosszú távú karrieremet.

Milyen segítséget tud ebben nyújtani a Pécsi Tudományegyetem?

A Természettudományi Kar Sporttudományi és Testnevelési Intézetének edző szakos hallgatója vagyok, vagyis a tanulmányaim a lehető legközelebb állnak a hétköznapjaimhoz. Levelezőre járok, mert a nappali munkarendbe nem férne bele a profi cselgáncs. Így viszont csak tömbösítve, másfél havonta van egy jelenléti alkalom, amúgy a saját tempómban tudok készülni. Az oktatók szerencsére rendkívül támogatók és segítőkészek, megkapom tőlük a kurzusok tananyagát és a vizsgaidőpontokat is úgy tudjuk ütemezni, hogy ne ütközzön a versenyekkel.

A tanultak is sokat segítenek, különösen az emberi test működésével kapcsolatos tárgyak: az anatómia, az élettan, a mozgásmechanika. Könnyebb úgy felkészülni a tornákra, hogy értem a szervezetem működését és tudom, mi mért történik.

Milyen terveid vannak diplomaszerzés után?

Ha minden jól megy, rövidesen befejezem a szakdolgozatomat és már csak az államvizsga lesz hátra. Néhány évig még biztosan az aktív sportra fogok koncentrálni, utána pedig a PTE-n tanultakat is felhasználva edzősködni szeretnék. Úgy gondolom, Paks a cselgáncsos tradícióival tökéletes helyszín lesz ehhez.

Az Irány a PTE! Kultúrfeszten hasonló történetek mellett találkozhatsz a Pécsi Tudományegyetem mind a 10 karának több mint 200 képzésével – köztük az alap- és mesterképzések mellett bemutatkoznak a doktori iskolák és a szakirányú továbbképzések is. Naprakész felvételi információk a változó jelentkezési rendszerről, pályaválasztási, grafológiai és más tanácsadások, rövid előadások izgalmas témákról az influenszerektől a kriptovalutákig és pécsi kötődésű zenészek koncertjei is szerepelnek a programban. Rékával és a PTE további élsportoló hallgatóival, a párbajtőröző Berta Dániellel és az uszonyos úszó Semostyán Róberttel 12:10-kor kezdődik a beszélgetés.

 

Találkozzunk október 14-én az Expo Centerben a PTE pályaválasztási fesztiválján! Regisztrálj az alábbi linken és nyerj értékes ajándékokat! 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában