pr-cikk

2021.02.26. 00:00

Tájhasználat-váltás az Ormánságban

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság konzorciuma bonyolítja le a „Vízvisszatartás és tájhasználat-váltás tervezése az Ős-Dráva Programban” elnevezésű, nagy jelentőségű vízügyi beruházást. A projekt 13,42 milliárd Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból valósul meg a Széchenyi 2020 – Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében.

Vízkivételi mű építési munkái Drávagárdonynál

Fotó: Aquaprofit Zrt.

A KEHOP-1.3.0-15-2016-00014 jelzőszámú projekt célja a területen keletkező többletvizek visszatartása és az aszályos időszakokban a vizek Drávából történő pótlása. A projekt tervezési területe 57 214 hektár nagyságú, nagyrészt Baranya megye D-i, DNY-i, valamint kis részben Somogy megye DK-i részét érinti, mely összesen 45 település közigazgatási területét foglalja magába.

Műtárgy építése a Lugi-csatorna és a Korcsina-csatorna torkolatánál

A térség vízrajzi viszonyai jelentősen átalakultak az elmúlt évszázadokban. A klimatikus viszonyok, a Dráva medersüllyedése, a kisvízfolyások szabályozása, a belvízlevezető csatornahálózat kialakítása, a melioráció, valamint ezekhez szorosan kapcsolódva a tájhasználat átalakulása jelentősen megváltoztatta a terület vízháztartását. A projekt által érintett térség Dráva menti területeit a téli, kora tavaszi időszakban víztöbblet, míg a nyári-nyár végi időszakban általában vízhiány jellemzi. A vízrendszer átalakításának igénye a helyiek számára azért fontos, mert így a térség vízháztartása kiegyenlítettebbé, kiszámíthatóbbá tehető.

A tervezési terület vízfolyásainak, vizes élőhelyeinek vízpótlását a Drávagárdonynál épített vízkivételi mű biztosítja. A jelenleg 5 m³/s, a későbbiekben 6,0 m³/s – vízmennyiség kiemelésére alkalmas vízkivételi mű a Dráva bal partján, a 141,6 fkm szelvényben létesült. A Drávából kivett víz a Siópusztai-árok, Lugi-csatorna, Körcsönye-csatorna nyomvonalán kialakított NY-K-i irányú főcsatornán keresztül jut az alrendszerekbe. A területarányos vízelosztás a főcsatornából D-i irányba a Siópusztai-árok, a Korcsina-csatorna, és a Sellyei-Gürü-csatorna irányában történik, illetve egy részét a Fekete-víz felé továbbítják. A vízelosztó rendszer meglévő és új mederszakaszokból áll, amelyekben a vízszinteket és vízhozamokat az egyes ágakban lévő kézi- és távvezérelt vízépítési műtárgyak szabályozzák.

A Siópusztai-árok és a Lugi-csatorna nyomvonalán létesült főcsatorna

A projekt fejlesztési elemei között szerepel az Adhini-mellékág és a Piskói mellékág revitalizációja és még számos vizes élőhely vízpótlása (Felsőszentmártoni-holtág, Kanszki-berek, Lakócsai-morotva, Drávakeresztúri-morotva, Bresztik-tó, Zalátai Ó-Dráva, Piskói-tó és a Mailáthpusztai-tó). Megvalósul még a Régi Fekete-vízen egy medertározó, Sellye mellett egy új tározó, valamint a Körcsönye-csatornán egy új vizes élőhely. A rendszer nagyobb fokú önfenntarthatóságának érdekében egy új, 499 kW teljesítményű fotovoltaikus naperőmű telep épül.

Vízkivételi mű építési munkái Drávagárdonynál

A projekt megvalósulásával a táj változatosabbá válik, a gazdálkodásban megnőhet az erdők, a rétek, kertek, gyümölcsösök szerepe, vonzóbbá válik a térség a turizmus számára, és ezáltal megnő a hátrányos helyzetű ormánsági lakosság jövedelemteremtő vállalkozási lehetősége is.

A projekt tervezési és kivitelezési munkáit az Aquaprofit Zrt. végzi. A tervezési munkák a közeljövőben véget érnek, a kivitelezési munkák befejezése 2021 végére várható.

További információ:

Cser Valéria projektmenedzser,

tel.: +36 72 506 306;

osdravaprojekt.ovf.hu; www.ovf.hu; www.ddvizig.hu

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában