Területkezelés és fajtamegőrzés

2023.11.30. 17:50

Megérkeztek új otthonukba a szürkemarhák Kölkeden

Újra szürkemarhák fogják legelni a kölkedi Nagy-rét mocsárrétjeit a Grassland-HU LIFE integrált projektnek köszönhetően – közölte novemberi hírlevelében a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság (DDNPI).

Bama.hu

Forrás: ddn

Mint írták, e hónapban megérkeztek új otthonukba, a nemzeti park által nemrég átadott állattartó telepére az állatok.

A részletekről közölték, hogy a DDNPI több más tevékenység mellett a kölkedi Nagy-rét hagyományos ártéri gyepgazdálkodásának újjáélesztését tűzte ki célul. A mintegy 100 hektár kiterjedésű ártéri mocsárrétet valaha legeltetéssel hasznosították. Az új állattartó telep lehetővé teszi, hogy folytatódhasson az állattartás a kiemelkedő természeti értéket képviselő területen – fűzték hozzá.

Ismertetésük szerint a Nagy-rét az Alsó-Duna-völgy hullámterén helyezkedik el, országos és európai természetvédelmi oltalom alatt áll, része a Duna-Dráva Nemzeti Parknak, a Béda-Karapancsa Natura 2000 területnek és a Mura-Dráva-Duna Bioszféra Rezervátumnak is. Számos természeti értéknek nyújt élőhelyet. 

Ismertetésük szerint a gyepterületek döntő többsége a Dunántúlon másodlagos élőhely. Többségük az állattartás miatt, emberi tevékenység révén jött létre, és az évszázados kezelés során alakult ki mai értékes élőviláguk. Folyamatos kezelés hiányában a gyepek többsége cserjésedni kezd majd beerdősül, ezért megőrzésük érdekében fontos a folyamatos kezelés biztosítása – hívta fel a figyelmet a DDNPI.

A mocsárrétek esetében a természeti értékek megőrzését legjobban szolgáló kezelési mód a marhákkal történő extenzív legeltetés. A pályázat keretében a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságnak lehetősége nyílt földterületet vásárolni és azon egy állattartó telepet felépíteni, amely a gulya téli szálláshelyéül szolgál és alkalmas a takarmánytárolásra és egyéb, a gazdálkodáshoz kapcsolódó feladatok ellátására is.

Nemrégiben érkeztek meg Drávaszentesről a szürkemarhák, amelyekkel meg lehet kezdeni a gyepkezelési célú legeltetést. A szürkemarha őshonos magyar fajtánk, így a területkezelés mellett a fajtamegőrzést is segíti az újonnan létesített állattartó telep – közölték.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában