szponzorált tartalom

2021.06.22. 10:45

Ez a legmegbízhatóbb covid teszt

Smiling girl puts face mask off her nose so that a healthcare worker can take a sample for Covid-19 testing.

Nyár elején, amikor ezek a sorok íródnak, úgy tűnik, hogy a koronavírus-járvány harmadik hulláma lecsengőben van. Legyünk őszinték: épp itt az ideje, hogy egy kicsit fellélegezhessünk, és önfeledten élvezhessük a nyarat az elmúlt egy-másfél év megpróbáltatásai után. Végre beülhetünk a kedvenc éttermünkbe, találkozhatunk a barátainkkal, szeretteinkkel vagy éppen elmehetünk az uszodába.

A 2020/21-es év alapvető változásokat hozott az életünkben. Mindennapos tevékenységeink egy része az online térbe költözött, új és új szavakat tanultunk és sosem tapasztalt élethelyzetekkel kellett megbirkóznunk. Például a folyamatos koronavírus teszteléssel, ami továbbra is felveti a kérdést: vajon melyik a legjobb választás? Erre keressük a választ cikkünkben.

Mi várhat ránk idén?

A szakemberek és kutatók nincsenek egységes véleményen azzal kapcsolatban, hogy várható-e negyedik hullám a világban és hazánkban. Ahogy a hírekben is olvashatjuk, a koronavírus újabb és újabb mutációkkal támad, melyek egyre könnyebben terjednek a közösségekben. Egyelőre arra sincs megnyugtató válasz, hogy vajon a különböző vakcinák milyen mértékben nyújtanak védelmet a vírus új variánsaival szemben.

A védekezés továbbra is kulcsfontosságú

Éppen ezért a fellélegzés mellett nem árt, ha óvatosak maradunk. A maszkot például még korai lenne eldobni, hiszen zárt helyeken továbbra is kötelező és persze ajánlott is. Az oltások felvételének fontosságát pedig nem lehet eléggé hangsúlyozni. Bár kétségtelen, hogy a vakcinák okozhatnak mellékhatásokat, ezek a veszélyek eltörpülnek a covid fertőzés lehetséges kimeneteléhez képest.

Melyik a legjobb koronavírus teszt?

Antigén teszt

Az antigén tesztek a patikában is elérhető gyorstesztek közé tartoznak. Igazán olcsó alternatívát jelentenek, ezért széles körben elterjedtek például munkahelyeken vagy közintézményekben. Az antigén tesztek a koronavírus örökítőanyagát mutatják ki, működésükhöz pedig az orrból vagy a garatból származó mintára van szükség, és elsősorban a fertőzés korai szakaszában bizonyulnak megbízhatónak.

Az antigén teszt legnagyobb előnye a gyorsasága. Mindössze 15 perc alatt kimutatja a fertőzést vagy annak hiányát, ezért különösen jó választás, ha gyors döntésekre van szükség, esetleg nagyobb mennyiségben szükséges tesztelni. Mellette szól még, hogy a tesztelés nem igényel különleges szakképesítést, akár a háziorvos vagy üzemorvos is elvégezheti a vizsgálatot (a házi, saját kezű tesztelés ugyanakkor nem javasolt).

A pozitívumok után ejtsünk szót az antigén teszt negatívumairól is. A legfontosabb tudnivaló, hogy a PCR koronavírus tesztnél alacsonyabb hatékonyság miatt az eredmény nem 100%-os. Ezért főleg ott ajánlott gyorstesztet végezni, ahol vélhetően magas a megbetegedések aránya. Az esetleges negatív eredményt pedig érdemes PCR-teszttel ellenőrizni, amennyiben magas a fertőzés gyanúja.

Antitest teszt

Az antitest, vagy más néven IgM / IgG tesztek szintén a gyorstesztek kategóriájába tartoznak. Ellentétben az antigén tesztekkel, ezek a termékek a vírus ellen a szervezetben termelődött ellenanyagokat mutatják. Éppen ezért elsősorban a múltban lezajlott fertőzés kimutatására alkalmasak. Az antitest tesztekhez vérre van szükség, ami származhat az ujjbegyből is, vagyis a vizsgálat nem különösebben fájdalmas.

Az IgM/IgG tesztek akkor jönnek jól, ha gyors megoldásra van szükség, amit bárhol, bármikor be lehet vetni. Az antitest és antigén tesztekhez ugyanis nincs szükség külön berendezésre az eredmény értelmezéséhez. A pozitív vagy negatív válasz azonnal leolvasható a visszajelző csíkokon. Az IgM/IgG tesztek is igencsak költséghatékonyak, „ágy melletti” teszteléshez széles körben használják kórházakban és idősotthonokban is.

Ami az antitest teszek hátrányát illeti, a pontatlanság sajnos itt is gyakori, különösen, ha hibás a mintavétel, nem várjuk meg az előírt leolvasási időt vagy a betegség korai fázisában végezzük a tesztet. Mivel más vírusok a koronavírushoz hasonló fehérjéket tartalmaznak, a termelődött antitestek keresztreakciók okozhatnak, ami álpozitív teszteredményhez vezethet.

PCR teszt

A PCR tesztekről rengeteget olvashattunk az elmúlt időszakban. Sok országban kötelező ez a fajta tesztelési módszer, ha be szeretnénk utazni, de idehaza is PCR teszthez kötötték például a karantén elhagyását. Nem véletlenül, ugyanis ez technika a legpontosabb és legérzékenyebb, hiszen a koronavírus örökítőanyagát (RNS) mutatja ki a szervezetben.

Akárcsak az antigén teszt esetében, itt is az orr- vagy szájgarat nyálkahártyájából vett mintára van szükség, a hasonlóságok azonban ezzel véget is értek. A PCR teszt elvégzéséhez speciális szaktudásra és felszerelésre van szükség, ahogy a vizsgálat kiértékelése is kizárólag molekuláris diagnosztikai laboratóriumban történhet. Jellemzően 2-4 napot kell várnunk a PCR teszt eredményére.

Ebből következik, hogy a PCR teszt csak korlátozottan alkalmas tömeges tesztelésre, ráadásul az ára sem olyan kedvező, mint a korábban taglalt gyorsteszteknek. A biztonság azonban mindennél előbbre való, így a rapid tesztek eredményét is érdemes PCR teszttel ellenőrizni, ha kételkedünk azok adatiban.

Mikor érdemes tesztelni?

Ahogy láthattuk, minden koronavírus teszt a fertőzés más és más fázisában hatékony. Az antigén teszt és a PCR teszt az aktív fertőzést mutatják ki, míg az antitest típusok a már lezajlott vírusfertőzést. Mindenképp érdemes azonban tesztet végeznünk, ha covidra jellemző tüneteket tapasztalunk (láz, száraz köhögés, fáradtság), ha bizonyítottan koronavírusos beteggel kerültünk kapcsolatba, illetve amennyiben külföldi utazásra készülünk.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában