aratás

2019.08.21. 07:00

A vadak gyakran nem ijednek meg a gazdák keltette zajoktól sem

Az őszi árpa és a repce aratása ugyan befejeződött, azonban még koránt sem ért véget az aratási szezon a megyében. Ami viszont ebben az időszakban a gazdálkodóknak munkájuk beérését jelenti, addig a vadak számára halálos veszedelmet.

Bátonyi Donát

MJA_1819.JPG

Fotó: Mészáros János

Joggal feltételezhetnénk, hogy az aratáskor meginduló traktorok hangja, főleg, ha lánccal is fel vannak szerelve a balesetek megelőzése érdekében, könnyedén elriasztja az adott táblában pihenő állatokat. Azonban ez az időszak éppen őzgidák születésének az ideje is. A fiatal állatok, ilyenkor előszeretettel rejtőznek az őket könnyen eltakaró vetésben.

Rittlinger Józseftől, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Baranya Megyei Szervezetének elnökétől megtudtuk, hogy ezeknek a fiatal vadaknak az ösztöneik azt diktálják, hogy mivel még gyengék, a rémisztő, idegen hangok elől ne próbáljanak elfutni, inkább minél jobban lapuljanak meg a magas növények között. Ezért az eredmény sajnos gyakran tragikus.

A szakemberek azt kérik a gazdálkodóktól, hogy aratás előtt az éppen soron következő táblát fésüljék át. Természetesen azt nem lehet elvárni, hogy a betakarítás előtt tapossák le a termést őzgidák után kutatva, azonban van olyan megoldás, amellyel mindenki jól járhat. Ilyen, amikor a sorra kerülő tábla két szélén végigsétál két ember, akik között kifeszítenek egy kötelet, ez nem teszi tönkre a vetést, de segít a lapuló vad észrevételében. A legegyszerűbb módszer persze egy jól képzett kutyával körbegyalogolni a táblát. Az eb azonnal jelzi, ha valamilyen állatot érez.

Megtudtuk azt is, hogy régen a vadásztársaságok végigjárták a földeket betakarítás előtt, azonban a mai felgyorsult világban ez már csak ritkán kivitelezhető.

Fontos, hogy a felfedezett őzgidát ne kapja fel az ember egyből és vigye el az útból. A legjobb megoldás, ha egy marék fűvel vagy bármilyen növényzettel együtt nyalábolják fel az őzet, majd a traktor elhaladása után ugyanoda helyezik vissza, ahol találták. Így nem kerül a testére idegen szag, és az anyja is megtalálja.

Már szárítják a napraforgót

Ugyan az első nyári betakarítási hullám még csak pár hete ért véget, a gazdák azonban nem pihenhetnek sokáig, ugyanis közeleg a napraforgó betakarításának az időszaka. Rittlinger József elmondta, hogy az idei napraforgó, illetve kukorica termés erős közepesnek mondható, a rendkívül változékony időjárás ellenére. Jelenleg a napraforgó-betakarítás előtti vegyszeres szárítása, vagyis deszikkálása zajlik, ami az aratási folyamatok szerves részét képezik. Ez a folyamat azonban nem csak kényelmi, hanem növényvédelmi szempontból is komoly hatással bír, ugyanis a gyors száradással megakadályozható a betegségek terjedése az állományban. További előnye pedig, hogy jelentősen csökkenti a madárkárt, javul a termésminőség, valamint korábban történhet meg a betakarítás, mint a természetesen száradó állományok esetében, így kevésbé lesz szennyezett a learatott termény, és időjárástól függetlenül lehet előre tervezni a mezőgazdasági növény betakarítás időpontját.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában