2023.02.03. 19:50
Vagyonnyilatkozatok a vesztegetési botrány árnyékában
Vannak, akik még mellékesben is kapnak pénzt – információink szerint – szocialistáktól, s van akinek több mint félmilliós havi bevétele mellett szinte semmilyen megtakarítása nincs. A baloldali önkormányzat mélyen hallgat erről, de az idei vagyonnyilatkozatokat a vesztegetési botrány árnyékában nyújtották be a képviselők.
Fotós: Laufer László
Nehéz megítélni, hogy a képviselők mennyire vehetik komolyan a vagyonbevallásokat, hiszen mindig kibuknak olyan érdekességek, amelyek kapcsán az emberekben felmerülnek kétségek. Ilyen például az, hogy a népjóléti bizottság jobbikos elnökének, Fogarasi Gábornak nincs semmilyen vagyona egy 15 éves autón kívül, holott legalább bruttó félmillió forintot keres, és a bevallása alapján nincsenek olyan személyek – gyermekek –, akiket el kellene tartania.
Fogarasi neve egyébként azt követően került be jobban a köztudatba a Lánc utcai lakótömb botrányos kiürítésén kívül, hogy kiderült, éppen az ő hatásköre alá tartozó lakásgazdálkodási területen indított nyomozást a Kaposvári Regionális Nyomozó Ügyészség hivatali vesztegetés elfogadása miatt tavaly.
A Jobbikon belül másnak sincs szinte semmije, hiszen Fogarasi párttársának, Fürj Csabának is csak egy 2008-as gépjárműve van elmondása szerint, minden más rubrika üres az általa leadott dokumentumban. (Fürj egyébként az elmúlt egy évben azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy több DK-s mellett tavaly puszta kézzel próbálta elvenni a jobbik volt elnöke ellen demonstráló romáktól a plakátjaikat.)
Autók terén fordított eset Ágoston Andreáé: a pécsi polgármester, Péterffy Attilát is sorai között tudó Öt-torony frakció vezetője ugyanis úgy fizet gépjárműlízinget, hogy papíron nincs autója – bár tavaly még volt –, és az aranyhegyi utakon őt is új autóban lehet látni már egy ideje.
Ágoston Andrea a tekintetben sem teljesen bontotta ki a valóság minden lényeges árnyalatát, hogy csupán annyit közölt a bevallásában, „országgyűlési képviselői asszisztenseként” 340 ezer forintos jövedelmet kap, hiszen úgy tudjuk, hogy az MSZP-s Tóth Bertalan mellett dolgozik.
De ezzel nem lehet egyedül, hiszen a felmérések szerint a néhány százalékos támogatottságúra zsugorodott MSZP pécsi erőssége, Csaba István szintén a szocialista parlamenti képviselő mellett teljesít asszisztensi szolgálatot, ő azonban már 400 ezer forintos havi pénzt kap a képviselői fizetésén felül – bár ő sem nevezte meg, hogy kitől jön pontosan a pénz.
Bár 2020–21-ben két üzletfelét is megvásárolta Auth István DK-s politikus, a saját cégétől mindössze bruttó 27 ezer forintos havi jövedelmet kap – ez szerepel a vagyonbevallásában. Annak ellenére van ez így, hogy a cégének az árbevétele 2021-ben 26,7 millió forint volt. A politikus esetében ez pedig már évek óta tartó állapot, de mivel tanácsnok is a városházán, így a saját maguknak idejében megszavazott béremelésnek köszönhetően közpénzből is kaphat bruttó 440 ezer forintot.
Ehhez képest sokkal inkább hihető Bognár Szilviának, a baloldali Tiszta Kezek Frakció vezetőjének a bevallása, akit az MSZP–DK-s városirányítók botrányos körülmények között tettek ki az alpolgármesteri székből. A politikus ugyanis nemcsak a képviselősége előtt tulajdonába került ingatlanokról számolt be, hanem arról is, hogy egy fővárosi magáncégnél talált tavaly munkát bruttó 550 ezer forintos havi jövedelemért.